typ OZ zbudowana jest z ruchomych i stałych lamin. Podczas obracania, bądź podczas cyklu czyszczenia ciała stałe (skratki) odseparowane na laminach kraty są transportowane na następny wyższy schodek. Ruchome laminy schodkowe pracują zgodnie z zasadą przeciwprądu. Pomaga to w osiągnięciu efektu samooczyszczenia całej powierzchni kraty.
Wyeliminowana jest konieczności użycia dodatkowych mechanizmów czyszczących takich jak: spłukiwanie, zgarnianie czy zastosowanie szczotki. Laminy kraty na dole zabezpieczone są wkładkami dystansującymi, które zapewniają laminom luz, co w przypadku większego elementu - pozwoli mu na przedostanie się poprzez rozszerzenie lamin, a tym samym zapobiegnie uszkodzeniu kraty. Laminy nie są montowanych na sztywno przy dnie. W pobliżu schodka dennego znajduje się płyta kierująca zwiększająca odporność kraty na piasek i inne osady znajdujące się w kanale.
NAPĘD KRATY
oparty jest o mimośrodowy ruch tzw. lamin, czyli pasów blachy z wycięciami w kształcie schodków.
Naprzemiennie ułożone stałe i ruchome laminy powodują przenoszenie skratek na coraz wyższe stopnie kraty. W czasie transportu część wody zawartej w skratkach ścieka pod wpływem grawitacji. Skratki są wyrzucane z kraty do kontenera lub kolejnego urządzenia w ciągu – na przykład przenośnika lub podajnika hydraulicznego. O dokładności filtracji decyduje prześwit kraty, czyli szerokość szczeliny między laminami